Konkurs "Zdrowa Przyszłość - Inspiracje" - edycja 2023
Tegoroczna rywalizacja była bardzo wyrównana. Stąd w niektórych kategoriach pozycje ex aequo, nawet na pierwszej pozycji. A oto jak przedstawiały się czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach.
Kategoria „Innowacje w szpitalu”
ZWYCIĘZCĄ jest projekt „Wdrożenie radiochirurgii stereotaktycznej na systemie Novalis w leczeniu guzów śródczaszkowych”, zgłoszony przez Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.
MIEJSCE DRUGIE zajął Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie z projektem
„Wdrażanie innowacyjnych operacji rekonstrukcyjnych z użyciem mikrozespoleń naczyniowych u pacjentów z nowotworami okolicy głowy i szyi”.
TRZECIE MIEJSCE zajęły trzy projekty (alfabetycznie):
• „Piesze Metro”, zgłoszony przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”,
• „Program utrzymania pacjenta operowanego w stanie normotermii” – Szpital Uniwersytecki
nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy
• „Wprowadzenie metod zarządzania wizualnego pacjent-lekarz” – Centrum Leczenia Oparzeń im. dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich KOLEJNE MIEJSCA:
4. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
5. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
6. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu
6. Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu
Fotorelacja z debaty "Dyrektor szpitala wobec wyzwań 2020 roku".

Konkurs "Zdrowa Przyszłość - Inspiracje" już po raz szósty.
5 października Gala Finałowa!

KIEDY I GDZIE ODBĘDZIE SIĘ FINAŁ?
Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu nastąpi w czwartek 5 października 2023 roku podczas uroczystej Gali w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Towarzyszył jej będzie kolejny Raport „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” oraz debata na temat wyzwań zdrowotnych. Organizatorem wydarzenia jest firma Idea Trade.
KOGO NAGRADZAMY?
Osoby, organizacje pozarządowe, firmy i szpitale, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zdrowie, komfort życia oraz ochronę środowiska, w którym żyjemy.
KTO WYBIERA LAUREATÓW?
Laureatów, spośród prawidłowo zgłoszonych, wybiera Kapituła, do której należą osoby, którym bliska jest idea bezpieczeństwa, innowacyjności i nowoczesnych rozwiązań w ochronie zdrowia, w tym m.in. decydenci z kluczowych firm i organizacji, szefowie instytutów medycznych, najlepszych szpitali i ośrodków zdrowotnych. Przewodniczącym kapituły jest
dr n. med. Marek Tombarkiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
JAKIE SĄ KATEGORIE?
Nagrody "Zdrowa Przyszłość - Inspiracje" są wręczane w 7 głównych kategoriach:
-
Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia
-
Innowacyjny szpital – zarządzanie (HVBC, zwiększanie efektywności leczenia, nowatorskie metody zarządzania)
-
Bezpieczeństwo i redukcja zdarzeń niepożądanych, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń szpitalnych (w tym m.in. poparte wynikami i sparametryzowane projekty, wpływające pozytywnie na podniesienie stanu bezpieczeństwa zdrowia pacjentów i personelu oraz zmniejszenie ilości zdarzeń niepożądanych, szczególnie zakażeń szpitalnych)
-
Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia (w tym m.in. akcje edukacyjno-promocyjne zachęcające do badań profilaktycznych, diagnostyki, zdrowego żywienia, organizowanie badań przesiewowych, programy na rzecz seniorów)
-
Działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników (w tym m.in. projekty z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy – BHP, działania profilaktyczne, programy aktywizujące do zdrowego trybu życia, programy wspierające pracowników w obszarze medycznym i mentalnym)
-
Innowacyjne rozwiązania, produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia, dostęp do usług – urządzenia, technologie, telemedycyna, aplikacje, rozwiązania start-upów
-
Działania na rzecz środowiska naturalnego (w tym. m.in. akcje edukacyjno-promocyjne, rozwój technologii na rzecz środowiska naturalnego, ograniczanie złego wpływu organizacji na środowisko naturalne, prośrodowiskowe projekty CSR, projekty i akcje organizacji pozarządowych, samorządów, firm bez względu na formę prawną prowadzenia działalności i nie sformalizowanych grup osób indywidualnych).
Kapituła może przyznać także Nagrody Specjalne.